Az Ezüst Ácsceruza Díj – mely 2020-tól a Magyar Építőművészek Szövetsége gondozásába került – szélesebb érdeklődésre számot tartó nyomtatott vagy elektronikus sajtóorgánumokban (nem szakmai lapokban, folyóiratokban) megjelent publicisztikai tevékenységért, akár egyetlen cikkért, műsorért is adható, mely hozzájárul a hazai építészeti értékek és a hazai építőiparral kapcsolatos bármely terület eredményeinek népszerűsítéséhez, s egyben képviseli a minőségi újságírást.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a köztársasági elnök megbízásából állami kitüntetéseket adott át pénteken Budapesten, a Várkertbazárban tartott ünnepségen.
Unokáink már látni fogják?
82 év alatt újulhat meg a teljes családi ház állomány Magyarországon
Magyarországon 2,5 millió családi ház van. Energetikailag korszerűnek 5-10%-uk mondható, melyek energetikai korszerűsítést nem igényelnek, hiszen ezeket eleve a kor követelményeinek megfelelően építették, vagy már energiahatékonysági szempontból teljes körűen felújították azokat. Az épületek 5-8 %-a bontásra érett, vagyis rentábilisan már nem felújítható, vagy állapota okán nem igazán lakható. A magyarországi családi ház állomány megközelítőleg 15%-a már átesett valamilyen energetikai korszerűsítésen, azonban több mint 60%-ukra igen jelentős felújítás vár még. Budapesten és Pest megyében, valamint a megyei jogú városokban a korszerű, szigetelt családi házak aránya 10-15%-al magasabb az országos átlagnál.
Zalaváry Lajos építész, a reneszánsz ember – on-line konferencia 2020. október 12-én a Pesti Vigadó Makovecz terme adott helyet a Zalaváry Lajos építész (1923–2018) életét, munkásságát, alkotói és emberi kvalitásait, szellemi és tárgyi örökségeit felvonultató tudományos konferenciának.
A konferencia visszanézhető: https://youtu.be/BhEyniH7pCo
Dr. Locsmándi Gábor kapta 2020-ban a Szentkirályi-díjat
A BME Építészmérnöki Kara a Szentkirályi Zoltán-díjat évente egy alkalommal ítéli oda a Kar kiváló tanár egyéniségének: október 21-én a díjat Dr. Locsmándi Gábor az Urbanisztika tanszék volt tanszékvezetője, nyugalmazott egyetemi docense, Ybl-díjas építész kapta.
Komplex tervezői hozzáállással és a különféle szerkezetek energetikai finomhangolásával érhetjük el, hogy a 2021. január 1-je után az új épületek esetén előírt közel nulla energiaigényt teljesítsük. Kezdjük a kézenfekvő hőszigeteléssel. Megnéztük áltagosan mennyivel kell vastagabb és azt is megszámoltuk, hogy ez valójában mennyibe fog többe kerülni.
Évek óta készül a szakma a közelgő szigorodásara. Ma már nem kérdés, hogy a közel nulla energiaigényű épület minőségi építőanyagokkal és szerkezetekkel, szakszerű kivitelezéssel, azaz komplex gondolkodással érhető el. Helyesen kiválasztott nyílászárók, jól kialakított gépészet is kell az elvárt eredményhez, de persze a leginkább kézenfekvő a hőszigetelés vastagságának, minőségének változtatása. Fontos az előírásoknak való megfelelés, de lássuk be, ezzel a beruházás minősége is javulhat, a lakóklíma kellemesebb lehet, a fűtés/hűtésszámla összege csökkenhet, és nem utolsó sorban jót tehetünk a környezetünkkel is. Az európai átlaghoz hasonlóan a magyarországi CO2-kibocsátás 30-40 százalékát ugyanis továbbra is épületeink hűtése és fűtése okozza.
Ezüst érmes Robert Gutowski Architects által tervezett Szent II. János Pál Pápa-templom a Dezeen Awards 2020 közönségszavazásán!
https://www.dezeen.com/awards/
https://www.dezeen.com/2020/09/19/robert-gutowski-architects-hungary-church/
Meghívó okt. 28-án szerda 17.00 órára a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontba
1121 Budapest, Zugligeti út 64.