A Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata és Laki Péter alapító ebben az évben is pályázatot hirdet „Az év belsőépítésze - 2016” díjra .
A Laki Péter által alapított díjat évente a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata adományozza kiemelkedően magas vagy különös tervezői értékekkel rendelkező belsőépítészeti munkáért.
Várjuk azokat a munkákat, amelyek az utóbbi évben készültek el, függetlenül azok nagyságától. Pályázhat kis és nagy területű épületbelső csakúgy, mint lakás, üzlet, oktatási épület, egészségügyi épület vagy más közönségforgalmi épület.
A pályázati dokumentáció:
A dokumentációnak nincs kötött formája, de lehetőség szerint 70x100 cm-es tablókon kérjük beadni, mert a pályázat anyagát az ünnepélyes díjátadás alkalmával kiállításon szeretnénk bemutatni. A pályázat anyagát CD-n vagy DVD-n elektronikus formában is be kell adni.
A résztvevők köre:
A pályázaton részt vehetnek belsőépítész végzettségű (okl. építész tervező művész, okl. belsőépítész művész, okl. építőművész, okl. belsőépítész környezettervező művész) vagy belsőépítész jogosultsággal rendelkező tervezők.
A pályázatok beadása:
A pályázatokat a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozatához címezve az Építészek Házába - 1088 Budapest, Ötpacsirta u.2. személyesen, kivételes esetben postai úton kell eljuttatni.
Beadási határidő: 2017. július 20. – csütörtök 12 óra.
A beérkezett pályázatokat szakmai zsűri bírálja el.
Kérdésekkel O. Ecker Judit tagozatvezetőt lehet megkeresni a 06/1 341-0104/ 15.mellék telefonszámon vagy az ecker.judit@art-tax.hu e-mail címen.
Kedves Diplomázó Építészek!
A Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége "Diplomadíj 2017" címmel pályázatot hirdet az egyetemi 10 féléves osztatlan képzésben (Msc/MA), vagy az osztott, alap- és mesterképzésben (Bsc/BA + Msc/MA) a 2016. év második félévében, vagy 2017. első félévében diplomázott, végzett okleveles építészek, építészmérnökök és építésztervező művészek, belsőépítészek, az okleveles településmérnök képzésben vagy, a településmérnöki MSC képzésében, valamint a településtervezési diplomamunkát készítő, építész/építészmérnöki képzésben részt vettek, továbbá a tájépítészmérnök és tájépítész-kertművész mesterszakon végzettek számára.
A Diplomadíj pályázaton diplomamunkaként készülő épületterv, belsőépítészeti terv, műemléki épület rekonstrukció terve, terület- és településrendezési terv, táj- és kertépítészet tárgyú diplomamunka nyújtható be. A belsőépítész, a műemléki épület rekonstrukció terve, a táj- és kertépítész, valamint a terület- és településrendezési tervezési diplomamunkák Diplomadíj pályázatát a tagozatok külön részletes felhívásban is meghirdetik, ezen a helyen is hirdetjük, de tagozatonként külön eljárásban értékeljük és díjazzuk.
Pályázni a benyújtott és megvédett diplomaterv építész, illetve a vonatkozó munkarész(ek) A3 lapméretre szerkesztett kicsinyített változatának beadásával, tartósan összefűzött maximum 6 darab A3 formátumú (420 x 297 mm) lappal lehet. Az összefűzött A3 tervlapok beadandóak digitálisan is (pdf, pdfa, jpg formátumban), és az eredeti és egyéb tervlapokat, fotómontázsokat és/vagy látványterveket lehet mellékletként a CD-re vagy DVD-re felmásolni.
A pályázat nyílt, a tervlapokon a pályázó nevét, az intézmény, a kar és tanszék, illetve a konzulens nevét, a tervezett épület, építmény, alkotás és a helyszín címét és adatait fel kell tüntetni.
A pályázat beadásának helye:
Magyar Építészek Háza
1088 Budapest, Ötpacsirta u 2.
Magyar Építész Kamara Titkársága
Földszinti iroda ( Ulrich Tamás N. építész )
A pályázat beadásának időpontja: 2017. szeptember 04 és 08. között, hétfőtől péntekig 10.00 - 15.00 óra között
A pályázatok benyújthatóak személyesen vagy ismerős/küldönc által, de beküldhetőek postai úton, vagy futárszolgálattal is.
A Diplomadíj pályázatokat szakmagyakorló építészekből álló Bírálóbizottság értékeli. Megfelelő számú és színvonalú pályázat beérkezése esetén a zsűri maximum 13 db díjat ítél oda. Ezek közül várhatóan 1 belsőépítész, 2-2 műemléki, illetve terület- és településrendezési és 3 táj- és kertépítészet témájú pályázatot fog jutalmazni.
Építész fődíj: GRAPHISOFT a fődíjat elnyerő pályázó rendelkezésére bocsát egy egyéves, teljes értékű ARCHICAD 20 licencet a zsűri által legjobbnak ítélt tervért.
További díjak: Pénzjutalmak és Építészeti szakkönyvek
A pályázat eredményhirdetését az Építészet Világnapján, várhatóan 2017. október 2-án, hétfő délután tartjuk a Magyar Építészek Háza Kós Károly termében.
A díjazott terveket kiállításon, valamint a kamara honlapján (www.mek.hu) mutatjuk be.
A Diplomadíjjal kapcsolatban esetlegesen felmerülő kérdéseket kizárólag e-mailen, az ulrich.tamas@mek.hu és mek@mek.hu email címekre kérjük elküldeni.
Letölthető dokumentumok:
- Belsőépítész tagozat kiírása
- Műemlékvédelmi tagozat kiírása
- Táj- és kertépítész tagozat kiírása
- Terület- és településrendezési tagozat kiírása
- Adatlap (kitöltendő és a benyújtáskor leadandó)
Az INSPIRELI AWARDS egy cseh alapítású nemzetközi építészeti pályázat, amelynek célja új tehetségek felfedezése.
A pályázatban részt vehet minden 35 évnél fiatalabb építész és építészhallgató tekintet nélkül nemzetiségére, lakóhelyére vallására vagy eddig elért sikereire. A díjat 2000-ben alapították és a pályázaton 2016-ban már 99 országból 1052 pályázó vett részt köztük egyetemi hallgatók több mint 300 egyetemről. A program mára egyike lett a legsikeresebb nemzetközi pályázatoknak. A pályázat szakmai támogatója az Építészek Nemzetközi Szövetsége (UIA), magyarországi partnere a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ). A 2016 évi pályázat bíráló bizottságának tagja volt Deniz Incedayi (Törökország) az UIA II. régiójának elnöke,2017-ben a zsűri elnöke Otto Dvořák cseh építész.
Az INSPIRELLI AWARDS díjra 2017-ben két kategóriában lehet pályázni: Vision kategóriában tervekkel és koncepciókkal és Realization kategóriában megvalósult épületekkel. A pályázati anyagot on-line pályázat keretében a www.inspireli.com honlapra lehet egy egyszerű regisztrációt követően feltölteni, a benyújtott pályaművekről a pályázók a bíráló bizottságtól visszajelzést kapnak. A nagydíj nyertese 2015-ben egy cseh, míg 2016-ban egy olasz építész volt.
Az INSPIRELI AWARDS díjazottjait nemzetközi zsűri választja ki. A zsűri tagjai elismert építészek, a delegáló országok az Építészek Nemzetközi Szövetségének (UIA) tagjai. A pályázat beadási határideje 2017. november 30, a bírálatra december kerül sor. A pályázati felületre feltöltött pályázatokra 2017 július 1 és november 30 között lehet szavazni ezeket a szavazatokat a zsűri közönségszavazatként fogja értékelni. A bírálat kétlépcsős, először a zsűri a legjobb 30 pályázatot választja ki majd ezek közül választ kategóriánként 3-3 döntőst. A pályázatokat a zsűri egyenként értékeli és választja ki legjobb minőségűt, a legkreatívabbat és a funkcionálisabban legjobbat győztesnek és díjazottnak. A díjazottak PR támogatást kapnak a kiírótól , megjelenést magazinokban, hírekben és honlapokon, valamint mentorálást a zsűri egy tagjától
Az INSPIRELI AWARDS pályázat során a kiíró négy díjat ad ki: az INSPIRELI Vision Award díjat a legjobbnak ítélt pályaműnek a „Vision”, az INSPIRELI Realization Award díjat a legjobbnak ítélt pályaműnek a „Realization” kategóriában, (). A “Wings” Grand Prize Jury Award: nagydíjat annak a tervnek adják, amely a legjobban képviseli a Borek Sipek üvegművész által készített “Wings to the Future” váza szellemiségét (a díjazott nevét feltüntetik a vázán, valamint elnyeri egy ARCHICAD program licenszét melynek értéke 10 000 Euro). A kiíró a “Regional Recognition" díjat annak a régiónak adja, amelyből a pályázók száma meghaladja a 200-at.
További információk az www.inspireli.com honlapon valamint a mellékelt angol nyelvű sajtóanyagban és a pályázók számára a kiíró által kiadott ismertetőben.
Letölthető dokumentum(ok):
Május 10-ig várják a szervezőka családi házak és kis társasházak tervezőinek munkáit az idei Év Háza pályázatra, amelyújraindítása óta eltelt közel egy évtized alatta legrangosabb hazai, független, szakmai díjjá nőtte ki magát.
A Baumit, mint főtámogató közreműködésével kiírt pályázat fődíja 500 000 Ft, amely mellett idén öt további különdíj is gazdára vár. Egy-egy épület tervezője a Magyar Építész Kamara, valamint a Magyar Építőművészek Szövetsége, illetve az Internorm Ablak Kft. különdíját nyerheti el, míg a „Környezetbarát ház” különdíjat a Xella Magyarország Kft., az „Esztétika” különdíjat pedig aHella ÁNR Árnyékolástechnika Kft. az ajánlotta fel.
A pályázat jövőjéről Szoják Balázs, építész, az Év háza pályázat kurátora elmondta, hogy a tervek között szerepel egy exkluzív könyv kiadása az elmúlt 10 év anyagából, valamint a díjak körének bővítése is.
Határidők, dátumok
A pályaművek beadása: 2017. május 10.15h
Eredményhirdetés és díjkiosztás: 2017. október 2-án, az Építészet Világnapján
A pályaműveket elektronikusan a www.evhaza.hu weboldalon lehet benyújtani!
Zsűri tagjai 2017-ben
Elnök:
Társelnökök:
Tagok:
2016-ban Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek:
Védnökök
Magyar Művészeti Akadémia, Magyar Építész Kamara, Magyar Építőművészek Szövetsége
A Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata és Laki Péter alapító ebben az évben is pályázatot hirdet „Az év belsőépítésze - 2016” díjra.
A Laki Péter által alapított díjat évente a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata adományozza kiemelkedően magas vagy különös tervezői értékekkel rendelkező belsőépítészeti munkáért.
Várjuk azokat a munkákat, amelyek az utóbbi évben készültek el, függetlenül azok nagyságától. Pályázhat kis és nagy területű épületbelső csakúgy, mint lakás, üzlet, oktatási épület, egészségügyi épület vagy más közönségforgalmi épület.
Várjuk azokat a munkákat, amelyek az utóbbi évben készültek el, függetlenül azok nagyságától. Pályázhat kis és nagy területű épületbelső csakúgy, mint lakás, üzlet, oktatási épület, egészségügyi épület vagy más közönségforgalmi épület.
A pályázati dokumentáció:
A dokumentációnak nincs kötött formája, de lehetőség szerint 70x100 cm-es tablókon kérjük beadni, mert a pályázat anyagát az ünnepélyes díjátadás alkalmával kiállításon szeretnénk bemutatni.
A pályázat anyagát CD-n vagy DVD-n (pdf, jpg) elektronikus formában is be kell adni.
A résztvevők köre:
A pályázaton részt vehetnek belsőépítész végzettségű (okl. építész tervező művész, okl. belsőépítész művész, okl. építőművész, okl. belsőépítész környezettervező művész) vagy belsőépítész jogosultsággal rendelkező tervezők.
A pályázatok beadása:
A pályázatokat a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozatához címezve az Építészek Házába - 1088 Budapest, Ötpacsirta u.2. személyesen, kivételes esetben postai úton kell eljuttatni.
Beadási határidő: 2017. június 9. – péntek 12.00 óra.
A beérkezett pályázatokat szakmai zsűri bírálja el.
Kérdésekkel O. Ecker Judit tagozatvezetőt lehet megkeresni a 06/1 341-0104/ 15.mellék telefonszámon vagy az ecker.judit@art-tax.hu e-mail címen.
Kérünk mindenkit, hogy a felhívást az ismerősök és a barátok körében is terjessze.
O. Ecker Judit
a Magyar Építész Kamara
Belsőépítészeti Tagozatának elnöke
A BTM – Budapest Galéria (1036 Budapest, Lajos utca 158.) nyilvános művészeti pályázatot ír ki a Fővárosi Önkormányzat és a Pro Cultura Urbis Közalapítvány megbízásából.
a Duna budai oldalán, a budapesti Műegyetem rakpart előtti vízfelületen öt hónapos tervezett időtartamra elhelyezendő művészeti installációra, mely a Dunához kapcsolódó gondolatkör valamely elemét jeleníti meg.
A kiíró, megbízó megnevezése
A pályázat kiírója, lebonyolítója a BTM – Budapest Galéria, kezdeményezője és költségviselője a Fővárosi Önkormányzat és a Pro Cultura Urbis Közalapítvány (a továbbiakban: Megbízók).
A pályázat célja, tárgya és anyaga
A pályázat célja a Duna budai oldalán, a budapesti Műegyetem rakpart előtti vízfelületen öt hónapos tervezett időtartamra elhelyezendő művészeti installáció, úszómű, mely vizuális eszközökkel jeleníti meg a Duna folyó és a hozzá kapcsolódó gondolatkör valamely elemét. A műalkotás megvalósításához felhasznált anyagra vonatkozóan nincs megkötés, ugyanakkor az installáció nem okozhat balesetveszélyt és környezetvédelmi szempontoknak, illetve a jogszabályi kritériumnak is meg kell felelnie. Az alkotásnak figyelembe kell vennie az időjárási viszonyokat, a vízi- és szárazföldi közlekedés szabályait és a könnyen eltávolíthatóságot.
A teljes megvalósításra beleértve a tervezést, kivitelezést, bontást, karbantartást, anyagköltséget, vezetékes áram kiépítésének költségét és a honoráriumot maximum bruttó 12 millió Ft áll rendelkezésre.
A pályázók köre:
A szükséges engedélyek, hozzájárulás beszerzése a BTM-Budapest Galériával közösen történik, azok költségéről és a bérleti díj, illetve az esetleges megvilágítás esetén a közüzemi számlák finanszírozásáról a BTM – Budapest Galéria gondoskodik. A Megbízó művészek, építésztervezők, és ezek alkotócsoportjainak részvételét várja.
A pályázat benyújtásának módja, határideje:
Az elkészített pályázat dokumentumait digitális formában (PDF-formátumban) 2017. április 18-án 24:00 óráig kell elküldeni e-mailben.
Bővebben: http://budapestgaleria.hu/_/palyazatok-kozter/
A nyertes pályamű, installáció tervezett átadása, „főpróba”: 2017. június 27-én.
A tervezett avatás: 2017. június 29., a Duna-napja
Építőanyag gyermekintézményeknek és műemlékeknek
Várépítő pályázat: 16 millió Ft-ért építőanyag és készpénz
Beadási határidő: 2017. május 3.
Jövő héttől nyújthatják be igényeiket a Várépítő pályázaton a nettó 16 millió forintnyi építőanyagra és készpénzre azok a gyermekintézmények és műemlékek, akik idén beruházást terveznek. A tetőfelújításhoz, homlokzati hőszigeteléshez és homlokzatképzéshez, gépészeti felújításhoz és beltéri felújításokhoz igényelhető építőanyagokat és szolgáltatást 16 építőanyag gyártó cég adta össze.
A legtöbben ezúttal is új tetők kapnak, hiszen a pályázható különböző alapanyagú Creaton, Bramac és Terrán tetőcserép, a Prefaereszcsatorna,Fakro tetőablak és Colt tetőbevilágító értéke a teljes keret több mint fele, nettó 8,5 millió Ft. Ismét van elnyerhető, a kivitelezésre fordítható készpénz is, aminek hiánya gyakran okoz fejtörést az intézményeknek.Utóbbit a Proidea, e-build és Magyar Építéstechnika szaklap, valamint a Colt Hungária Kft. ajánlott fel.
Gyűlnek a munkában kínált felajánlások is: az Épületszigetelők, Tetőfedő és Bádogosok Országos Szövetsége (ÉMSZ) tagjai, az ország legjobb tetőfedői idén is kiválasztanak egy nyertest, így ez lesz a negyedik tető, amit társadalmi munkában újítanak fel. Emellett lesz olyan beruházás, ahol a megítélt tetőablakokat aFakro cég munkatársai be is fogják építeni.
A gépészeti felújításhoz szükséges nettó 2 millió forint értékű, csúcsminőségű Weishaupt kazán mellé érkezett 500 ezer Ft+ÁFA értékű Schiedel kémény.
A Bachl és a Baumit hőszigetelő anyagin és homlokzatképzésre szolgáló termékein túl idén további 500 ezer Ft+ÁFA értékű Ravatherm hőszigetelés is rendelkezésre áll, így ebben a kategóriában is nettó 2,4 millió Ft a pályázható keret.
A beltéri megszépülés kategóriájában a burkolat-felújításhoz a Murexin és a Henkel Ceresit márkakínáljaanyagait, összesen nettó 1,5 millió Ft értékben.
Segítség a pályázatok összeállításában
A pályázók számára március 10-én, 10.00-14.00 között Budapesten, a Kortárs Építészeti Központban (Budapest XI. Bartók Béla út 10-12.) a szervezők Várépítő nyílt napot tartanak, ahol nem csak a pályázás menetéről, de az igényelhető termékekről is hasznos információkkal gazdagabban távozhatnak az érdeklődők.
A Várépítő Pályázat bíráló bizottsága több mint egy évtizede, a cégektől független, neves közéleti személyiségekből áll:
A Várépítő pályázat számokban
A majdnem két évtizede működő Várépítő pályázat létjogosultságát bizonyítja, hogy annak 2010. évi újjáélesztése óta jelentkező közel 600 pályázóösszesen több mint 450 millió forint értékű építőanyagot igényelt. Az összesen 70 millió Ft + Áfa értékű felajánlást a zsűri közel 100 gyermekintézmény és műemlék között osztotta el.
www.varepitopalyazat.hu
Május 10-ig nyújthatják be munkáikat családi házak és kis társasházak tervezői a 2017-es Év Háza pályázatra,melynek fő támogatója a Baumit, és amely újraindítása óta eltelt közel egy évtized alatt, - szegmensében - a legrangosabb hazai, független, szakmai díjjá nőtte ki magát. Az 500 000 Ft fődíj mellett, idén több különdíj is gazdára vár.
www.evhaza.hu
Az Év Háza pályázat 7 év szünet után 2008-ban került újra kiírása, a magyar építészeti közélet részeként, annak legjelentősebb szervezeteinek és szövetségeinek a támogatásával, valamint a legelismertebb építészek zsűriben való közreműködésével. A díj mára szegmensében az egyik legismertebb és legszélesebb körben érdeklődésre számot tartó építész szakmai elismeréssé vált.
„A pályázat kiemelt alapelve, hogy a kiválasztás kizárólag szakmai szempontok alapján történjen. Nem túlzás, hogy az Év Háza zsűrije az egyik legrangosabb szakmai grémium a hazai díjak és pályázatok vonatkozásában. Ennek garanciájaként a legjelentősebb építész szakmai szervezetek vezetői mellé, minden évben meghívást kapnak az előző évben Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek is.” mondta el a pályázat kihirdetésekor Szoják Balázs, építész, a pályázat kurátora, majd hozzátette, „A pályázat rangját emeli, hogy az elmúlt közel egy évtized alatt a díjazottak között voltak a szakma legjelesebb képviselői.”
Az országos, nyílt és nyilvános Év Háza pályázaton idén ismét megmérettetnek a családi házak, nyaralók és a maximum 4 lakásos lakóépületek. A pályázat célja, hogy megismertesse, számba vegye azokat a minőségi építészeti alkotásokat, amelyek mind esztétikai, mind környezeti, mind pedig gazdasági szempontból példaértékűek. Az Év Háza díj az első olyan, fiatalok, pályakezdők, elsőtervesek számára is elérhető pénzdíjas pályázat, amely külföldi bemutatkozásra is alkalmat ad. A Magyar Építőművészek Szövetsége által gondozott Visegrádi Négyek Családi Házai utazó kiállítás magyar anyagát évek óta a beérkező pályázatok közül választja ki a neves építészekből álló Bírálóbizottság.
Az elmúlt években a pályázat szakmai partnere volt a Magyar Építész Kamara, a Magyar Építőművészek Szövetsége, a BM Területrendezési és Építésügyi Helyettes Államtitkársága, valamint a Magyar Művészeti Akadémia.
A pályázat színvonalát a szakmai szervezetek mellett a meghatározó támogatók jelenléte és partnersége is biztosítja. Több éve az Év Háza díj főtámogatója a Baumit, amely név mára összeforrt a díjjal. Illy Gábor, a Baumit Kft. ügyvezetője szerint- ”Azért fontos a fő támogatói szerep a Baumit számára, mert a pályázat a családi házakat teljes egészében, külső és belső megjelenésében és funkciójában is értékeli, valamint komoly szakmai elismerést nyújt az építészeknek is. Különösen pozitív a Baumit számára, hogy az Év Háza pályázat évek óta azokat az építészeket ismeri el, akik innovatívak és egyediek, akár modern, akár a múltban gyökerező, újraértelmezett házakat terveznek és fogadtatnak is el a megrendelőkkel.” – indokolta az évek óta tartó együttműködést Illy Gábor.
Az Év Háza Bírálóbizottsága az elmúlt években a fődíj mellett külön elismeréseket adhatott át, így például évek óta egy-egy épület tervezője a Magyar Építész Kamara, valamint a Magyar Építőművészek Szövetsége különdíját nyerheti el. 2015-től a díj egyik támogatója, a Xella Magyarország Kft. jóvoltából talál gazdára a „Környezetbarát ház” különdíj, illetve 2017-ben ismét különdíjat ajánlott fel az Internorm Ablak Kft. A támogatókhoz idén csatlakozott Hella ÁNR Árnyékolástechnika Kft. az „Esztétika” különdíjat ajánlotta fel.
Az Év Háza díj jövőjéről
Az elmúlt években számtalan megjelenésben és számos népszerű bel- és külföldi tárlaton szerepelt az Év Háza pályázat és a Visegrádi Négyek házait bemutató utazó kiállítás. A pályázat kuratóriuma a tíz év díjazottjairól, valamint alkotóiról, egyben a pályázatról, mint mozgalomról könyv kiadását tervezi.
A pályázat további rangját növelheti, hogy a kuratórium tervezi a díjak körének bővítését is: a tervek szerint 2018-ban a családi házak és kis társasházak mellett más kategóriában is várják majd a példa értékű épületeket tervezők munkáit.
Határidők, dátumok
A pályaművek beadása: 2017. május 10. 15.00 óra
Eredményhirdetés és díjkiosztás: 2017. október 2-án ( hétfőn), az Építészet Világnapján
A pályaműveket elektronikusan a www.evhaza.hu weboldalon lehet benyújtani!
Zsűri tagjai 2017-ben
Elnök:
Társelnökök:
Tagok:
2016-ban Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek:
Védnökök
Magyar Művészeti Akadémia, Magyar Építész Kamara, Magyar Építőművészek Szövetsége
A kerámia mindenhová illik
„TRADÍCIÓ ÉS INNOVÁCIÓ – tető az építészetben” pályázat eredményei
Lakóházak, középületek, műemlékek, templomok, hagyományos, kortárs vagy akár organikus módon megfogalmazott épületek ismét megjelentek a „TRADÍCIÓ ÉS INNOVÁCIÓ– tető az építészetben” pályázaton, nehéz összehasonlításra késztetve a zsűrit.
A 25 benyújtott pályázat közül 12 döntőbe jutott épület tervezői vettek részt az ünnepélyes díjátadón. A zsűri megosztva négy I. díjat, két különdíjat és közöttük 800 000 Ft pénzdíjat osztott ki.
Két családi ház, egy műemléképület és egy templom tervezőinek jutott a megosztott első díj a CREATON idén 4. alkalommal építészek számára kiírt pályázatán, ahol a zsűri a döntést évről-évre kifejezetten építészeti szempontok alapján hozza meg.
„Érdekes és izgalmas feladat egy ilyen típusú pályázat zsűrizése.”– mondta a díjátadó ünnepségen bevezető beszédében Marosi Miklós, a zsűri elnöke. – „A pályázat kiírója, a CREATON semmilyen döntést befolyásoló szemponttal sem nehezíti munkánkat, ténylegesen a zsűri szeme, ízlése, s talán álszerényen mondhatom, hogy a szakértelme vezet csupán a díjazottak kiválasztásához.”
A négy díjazott mellett két terv szinten álló épület – egy műemlék és egy társasház - tervezői nyerték el a pályázat különdíját, míg további hat, a döntőbe jutott épület tervezői kaptak meghívást az egyre népesebb, jó hangulatú, szakmai programmal egybekötött ünnepélyes díjátadóra.
2017: építészek és hallgatók munkái is a zsűri elé kerülnek
Ugyan döntés még nem született a pályázat nemzetközivé tételét tekintve, de már érkezett határon túli, magyar lakta területről is anyag, amelyet a zsűri a döntőbe jutatott.
Azt azonban a díjátadón a CREATON ügyvezetője, Tóth Bálint bejelentette, hogy a cég más pályázatához hasonlóan, 2017-ben nem csupán gyakorló építészek, hanem hallgatók munkáit is várja majd a zsűri.
A zsűri tagjai
Már hagyománnyá vált, hogy a zsűri az előző évi nyertest is tagjai közé hívja. 2017. évben Vékony Péter építész csatlakozik a neves ítészekből álló grémiumhoz.
A pályázat 2017. évi kiírása tavasszal várható. Beadási határidő: 2017. október vége.
További információ: www.creaton.hu, www.creatonteto.hu
„TRADÍCIÓ ÉS INNOVÁCIÓ” tető az építészetben pályázat eredményei
Megosztott I. díjban részesült épületek és tervezőik
Gáspár Péter
Ferences műemléki templom, Szombathely
A Gáspár Péter által tervezett Árpád-házi Szent Erzsébet Ferences Templom tetőfelújítása szép példája a korszerűen kialakított, tradicionális megjelenésű cserépfedésnek. A tervező feladata nem volt egyszerű, hiszen a meglévő tetőfelületek közé illeszkedő bonyolult geometriájú tetőszerkezet és tetőfedés felújítását kellett valamennyi csatlakozásában és részletében szakszerűen kialakítania. Az ereszcsatornák, ejtőcsövek, vápa és falszegélyek sok-sok apró részletének átgondolása és szakszerű, pontos kivitelezése aprólékos, gondos munkát igényelt nem csupán a tervezőtől, hanem a szerkezeteket megvalósító mesterektől is.
Kiváló döntésnek bizonyult a CREATONKlassik természetes vörös tetőcserép héjazat, amely harmonikus egységet alkot nem csupán a csatlakozó tetőfelületekkel, hanem a templom környezetében lévő más épületek tetőfedésével is.
(dr. Fülöp Zsuzsanna, okl. építészmérnök, egyetemi docens, a zsűri tagja)
Kovács Zsolt György, Beránková Jana, Kovács Dávid
Családi ház a sziklák alatt, Veszprém
Az építési telken a régi lakóházból csak két fal maradt, kirajzolva a ház eredeti kontúrvonalát.
A tervezők első lépésként a régi ház tömegét visszaépítették utcára merőleges nyeregtetővel, piros kerámia cserépfedéssel. Az így keletkezett oromzattal és a két ablaknyílással a ház rögtön arcot kapott, így harmonikusan illeszkedik az utcaképbe.
A további funkcionális igények kielégítésére lapostetős szárnnyal bővítették a kis házat. Ez az épületrész a patak felől nézve, vizuális egységet mutat a támfalkerítéssel, együtt fehér felületekből álló kollázsként jelenik meg. A lapostetős szárnyon zöldtető, a Benedek hegyről is jól néz ki.
A ház nem szűkölködik építészeti leleményekben: a két utcai ablak kialakítása, a szűk patio a szikla és a ház között. valamint az egyetlen ívvel lezárt, oszlop nélküli tornác, vagy ha úgy tetszik fedett terasz.
A helyszín, és a telek, ismeretében egy komplex sokrétű épület jött létre, aminek egy letisztult eleme a piros cseréptető, az utcára merőleges gerincével. Az egyszerű tető segíti a környezetbe illeszkedést, a bonyolultabb térképzés segít a funkcionális és építészeti kérdések megválaszolásában.(Földes László, építész, a zsűri tagja)
Salamin Miklós
Kerékpáros turisztikai központ és helytörténeti múzeum, Szerencs
A volt Szerencsi Cukorgyár 1889-ben épült, ekkor Európa legnagyobb cukorgyártó üzeme volt. Ma már csak óriási gyárkémények és üres romos épületek állnak a helyén, amelynek egyik raktárépületét 2015-ben újították fel. A program célja a Tokaj-Hegyaljai történelmi borvidék átfogó turisztikai fejlesztése volt. Az épület nem műemlék csak helyi védelem alatt áll. A felújítás hiteles és mértéktartó lett, a külső és a belső terek puritán kialakítása szolgálja majd a leendő funkciókat: a helyi ipartörténeti kiállítást, a csokoládéfesztivált és a kerékpáros turista-fogadót.
Az építész nem takarta el édeskés cukormázas gesztusokkal a nyers szépségű ipari épületet. Miután leverték a penészes vakolatot, előbukkant a régi kőfal, a téglasorokkal kiegyenlített élő falfelületet egyetlen virtuális program sem tudná utánozni. A bejárat elé toldott tornácok hűvösen és okosan kiegészítik a házat, mindezt könnyedén és rajzosan koronázza a tető. Az egyenesvágású hornyolt Róna kerámiacserép a kettős cserépfedés képét idézi, de a súlya nem terheli túl a régi ácsszerkezetet.
Az átalakítás eredeti formájában megőrizte a tető geometriáját. Az építész kicsit hunyorítva néz fel: vajon a bádogosok jól korcolták-e össze a vápacsatornákat? (Csendes Mónika, építész, a zsűri tagja)
Vékony Péter
Családi ház, Bugyi
A szerző a műleírásban így ír:„A tanyasi lét egy olyan természet közeli állapotot jelent, amely kemény munka mellett valósul meg és az a fajta természetközeliség, amit az egyszerű városlakó romantikus módon feltételez, a legcsekélyebb mértékben sem jut érvényre. Ennek egyszerű okai vannak. A tanyasi embert ez a legkevésbé sem foglalkoztatja. A működés és működtethetőség hamar megkapja a maga korlátait.Minek is vesződnének értelmetlen hagymázas álmokkal, mikor annyi a dolog és annyi a tennivaló. Tele vannak a napok, nem fér bele több, mint amennyi benne van.”
A tervezésnél pont ez a tiszta gondolkodás és józanság látható.
A tervezők nem lebontották, hanem felújították a leromlott állapotú kis vályogházat és két oldalszárny hozzáépítésével „U” alakúra bővítették. Ezzel átriumszerű védett udvart hoztak részre. Az „U” alak aszimmetrikus, és nagyon jó arányérzékkel van összerakva. A régi épülethez csatlakozó tornác alacsony, a fedett terasz oromzata magas, a farács az oromzaton árnyékolja a teraszt, de a rács építészeti elemként is megállja a helyét. A fedett-nyitott helyiségek remekül egészítik ki a súlyos falakkal körbevett belső tereket és jól oldják az egész építészeti kompozíciót. Jóleső a fehér meszelt falak és a fa szerkezetek lépten-nyomon felbukkanó kontrasztja.
Minden mozdulat egyszerű, mintha egy helyi ácsmester találta volna ki az egészet, de közben akárhonnan nézzük, ízig-vérig kortárs építészet jött létre, és ami még fontosabb, egy remek tanya. Mert hiszen ez volt a cél. (Földes László, építész, a zsűri tagja)
KÜLÖNDÍJAK
Kelemen Tamásné, Balogh Zsolt, Szalai Melinda
Terv Barokk műemlék épület: Lenkey tábornok szülőháza - "Szabadság Ház" rekonstrukciója, Eger
Nincs megnyugtatóbb jelenség, mint egy polgári barokk épület. Hangsúlyos lábazat, alacsony, vastag falakon ülő komoly tető, kicsi, mívesen keretezett ablakok, kosáríves, tölgyfa kapuzat, boltozott terek, tekintélyes kémény. Akárha a ház gyerekrajzokon látható archetípusát látnánk megépítve. Az egri Lenkey-ház most még nem ilyen, de a bemutatott tervek egyértelműen ebbe az irányba hatnak. A 48-as honvédtábornok szülőházába hamarosan a szabadságharcot bemutató múzeum kerül. A tervezők jó érzékkel, természetes gesztusokkal avatkoznak be a romos épületbe. A boltozatos tereket kitisztítják, összenyitják, a padlószinteket helyreállítják, a szükséges kiszolgáló helyiségeket a kevésbé frekventált mellékszárnyba rendezik, a tenyérnyi udvart pedig az emlékház előcsarnokaként kezelik. Külön szimpatikus, hogy a komfortosítás minimális, az udvar fedetlenül marad, a teakonyha és a WC-k csak kívülről, a kapuáthajtóból közelíthetők meg. Az épületszerkezeti problémák (új tető, falszigetelés, restaurálások) szakértői kezek által gondoztatnak. Megőrződik, aminek meg kell őrződnie és megújul, ami frissítésre érdemes. A beadott anyag engedélyezési szintű dokumentáció, de a tervek így is hozzáértésről, precizitásról, alázatról és gondosságról tanúskodnak. Ezt a magatartást értékelte a zsűri a díjjal. (Álmosdi Árpád, építész, a zsűri tagja)
Félix Zsolt, Fialovszky Tamás, Nagy Péter
10 lakásos társasház terve, Budapest
A pesterzsébeti terv majdnem elvérzett az előzsűrizés során, mert első ránézésre nem sokat mutatott. Semmi különös, mondtuk. Két tömeg, egy nyereg-, és egy félnyereg-tetős, köztük a lépcsőház. Jobban megnézve aztán kiderült, hogy szellemes a telepítés, jók az alaprajzok, arányosak a tömegek, mértéktartó a formálás és az anyaghasználat. Egyszóval rendben van a ház. Ami komoly fegyvertény. Tulajdonképpen nem is illik rá, hogy egyszerű, inkább azt mondanám: helyénvaló.(Álmosdi Árpád, építész, a zsűri tagja)
DÖNTŐBE JUTOTT ÉPÜLETEK ÉS ÉPÍTÉSZEIK